واکنش کارگردان نخودی به پوستر فیلمش در شبکه نمایش خانگی+پوستر اصلی

کسی که الفبای توزیع فیلم سرش می‌شود، خوب می‌داند فیلمِ اکران شده معمولا پوستر دارد. پس با یک ارتباط (ناقابل) با سازندگان فیلم، به راحتی گرافیک آن می‌شد در اختیارش قرار بگیرد و یا چنانچه نیاز به اصلاح یا طراحی مجدد می‌داشت، با همکاری و مشارکت هم می‌توانستند کاری زیبا و یکپارچه خلق کنند تا به هدف نهایی خود که تبلیغِ کارساز و فروش بیشتر است، دست یابند. ولی افسوس که چنین نشد. جای تاسف است که اینگونه سوءمدیریتها، هرگز گریبان سینمای مهجورِ ما را رها نمی‌کند.

 

همچون قهرمان معروف «نخودی» که با جثه‌ای کوچک ولی دلی بزرگ به مصاف زورگویان می‌رود تا از خانواده مهجورش اعاده حیثیت کند، تاریخچه این فیلم هم مملو از فراز و نشیب‌های بسیاری است. قصه شکست است و پیروزی اراده.

 

افول ارزشهاست و پیروزی اخلاق. من بعنوان یک مدرس دانشگاهی، از تجربیات خوب و بَدم در این کار، برای دانشجویانم خیلی نقل کرده‌ام. این اتفاق ناخوشایند هم مثالی است بجا در رابطه با (نبایدها) که امیدوارم منجر به آبدیدگی شان شود و آنها را در برابر واقعیتهای تلخ سینمای ایران رویین تن کند.

 

اما اعتراف می‌کنم نکته‌ای باعث خجالتم شد (که قاعدتا می‌بایست باعث خجالت مسئولین توزیع خانگی فیلم «نخودی» شود) و آن این بود که دانشجویان عزیزم اعلام آمادگی کردند تا آنجا که می‌توانند با برقراریِ دیالوگ و تکثیر پوسترهای اوریجینالِ فیلم در سایتهای اینترنتی، سوپرمارکتها (و یا اصولا در جاهایی که از این پوستر مبتذل و سخیف استفاده شده) مردم را از ماهیت واقعی فیلم آگاه کنند تا بلکه این مرهمی باشد بر زخمی که بر ذهن و روانِ سازندگان فیلم «نخودی» وارد شده.

 

/ 0 نظر / 17 بازدید